KAYAS CETINKAYA ELEKTRIFIKASYON PROJESI Kısım VIII

TCDD KCEP KISIM VIII Elektrifikasyon Projesi; TCDD’ nin mevcut Kayaş, Irmak, Kırıkkale, Çetinkaya Konvansiyonel demiryolu Hattının dizel işletmecilikten Elektrikli işletmeciliğe geçilmesi amacıyla  toplam 13 adet 154/27,5kV-25MVA-%12,5Uk Güç Transformatörü açık şalt imalatının yapımı ile bu merkezlerin uzaktan kumandasını yapmak amacıyla  biri Ankara da, diğeri Sivas ta iki adet Scada Sisteminin (Uzaktan Kumanda Merkezi) yapımını kapsamaktadır.
 
Ankara -Kayseri  Demiryolu hattında Irmak, İzzettin, Sekili, Çaydoğan, Paşalı ve Boğazköprü olmak üzere altı (6) adet Trafo Merkezi bulunmaktadır. Kayseri , Sivas arasında ise Tuzhisar, İhsanlı, Bedirli, Sarıdemir, Sivas trafo Merkezleri ile Sivas , Malatya güzergahında Karasar ve Yeni Kangal olmak üzere yedi (7) adet  Trafo Merkezi yapılmaktadır. Projedeki toplam trafo merkezi sayısı onüç (13) adettir.
 
Bu merkezlerin tamamında İnşaat imalatları, iç ve dış ihatalar, topraklama sistemleri, çelik konstrüksiyon imalat ve montajları, Ölçü ve Anahtarlama cihazlarının montajları, YG ve OG iletken ve bara bağlantıları, saha aydınlatma sistemleri, Kumanda, Koruma , Sayaç panolarının imalatları ve montajları, kablo kanalları ve taşıyıcı tavalar ile mıcır serimi işleri tamamlanmıştır.
 
Saha ile Kumanda kontrol sistemleri arasındaki sekonder kabloların çekilmesi ve bağlantılarının yapılması aşamasına gelinmiştir.
 
Proje gereği yapılması gereken Scada sistemi için Sivas ta mevcut scada odasında tamir ve tadilat işleri tamamlanarak Kumanda, kontrol donanımının montajına başlanacaktır.
 
Yüklenimimiz altında yapımı devam etmekte olan Projenin her aşamasında, Teknik şartname, Ulusal ve Uluslararası standartlar dikkate alınmaktadır.
^